Menu JTA Search

Cities Throughout U.S. Choose Delegates for Zionist Parley

SIGN UP FOR THE JTA DAILY BRIEFING

Scores of cities throughout the country have held elections for delegates to the thirty-seventh annual convention of the Zionist Organization of America, a report issued Friday by Zionist headquarters in New York shows.

Because of a membership almost double that which was reported two years ago, the number of delegates to the convention has been proportionately increased. Prospects of a parley which may change the course of the Zionist movement in America has been another incentive to delegates going to Atlantic City, where the annual meeting will open Saturday evening, June 30, and continue through July 3.

A partial list of representatives elected by Zionist districts in various parts of the country is as follows:

Syracuse, N. Y.: Dr. Aaron Burman, Rabbi Benjamin Friedman, Alexander Holstein, T. Aaron Levy, Ben G. Rudolph and Samuel D. Solomon; Alternates, Bernard B. Given, Dr. Ephraim Goldman, George Greenberg, Harold Greenstein, Felix Jacobs, Leon Reeder, Ralph Shulman and Henry Wilson.

West Side Zionist District, New York: Dr. A. J. Rongy, Samuel Markewich, Bernard B. Shelvin, Hyman J. Reit, Elias Preiss; Alternates, Mrs. Julian Haft, Dr. P. J. Lipsett and Philip Lewis.

New Orleans: Moses E. Brener, Herman L. Midlo.

Mattapan, Mass.: Max Bigrosh, Ralph Bass, Joseph Reder, Elihu D. Stone, Robert Silverman.

Washington, D. C.: Rabbi Solomon H. Metz, Isidore Hershfield, Mrs. John M. Safer, Louis E. Spiegler; Alternates, Paul Himelfarb, Bernard Dazansky, Rabbi J. T. Loeb and Irving Wolf.

Portland, Ore.: Rabbi Edward T. Sandrow.

New London, Conn.: Nathan Lubow.

Wilmington, Del.: Joseph Berman; alternate, Harry Blum.

Worcester, Mass.: Joseph Goldberg, Morris Long; alternate, Samuel Magid.

Upper Peninsula, Mich.: F. Davis.

Perth Amboy, N. J.: Louis Braines.

Trenton, N. J.: David Frankel; alternate, A. I. Bellin.

New Rochelle, N. Y.: M. E. Wyner.

Rochester, N. Y.: Joseph Goldstein, Herman Sarachan, Albert Musk, Harry Germanow; alternates, Rabbi J. J. Berman, Saul S. Kahn, Rabbi S. Sadowsky, Hymen D. Cohen.

Toledo, Ohio: Rabbi Michael Lichtenstein, Julius Ulman.

Wilkes Barre, Pa.: Aaron Weiss, Louis Shaffer; alternates, Dr. Louis M. Levitsky, Jacob Raubfogel.

New Kensington, Pa.: Rabbi Henry R. Goldberger.

San Antonio, Texas: I. Lewin. Richmond, Va.: Saul Harris, alternate, Joe Rudlin.

NEXT STORY