Delegates to Zionist Convention

Following is a list of additional delegates to the thirty-seventh annual convention of the Zionist Organization of America, which opened on Saturday at Atlantic City, N. J., and will close on Tuesday. Names of those delegates whose names were listed in the Thursday edition of The Bulletin are not included below.

CALIFORNIA

Los Angeles

Delegates—Rabbi Jacob M# Alkow, Harry Eisenberg.

CONNECTICUT

Colchester

Delegate—Mr. Harry Levine.

Alternate—Mrs. Harry Levine.

New Haven

Delegates—Rabbi Louis Greenberg, Joseph Saltzman.

Alternates—Dr. Harry Grossman, Abraham Rubin.

ILLINOIS

Chicago

Delegates — Adolph Copleand, Herman Elenbogen, A. K. Epstein, Rabbi H. Goldstein, B. Horwich, Paul A. Holleb, Morris Katz, Rabbi Felix A. Levy, Charles Mishkin, Jos. H. Platt, John Rissman, A. S. Roe, M. Resser, Mrs. Leon Sager, Mrs. John Rissman, Max Shulman, J. H. Schwimmer, Rabbi I. H. Weisfield, Leonard I. Wissman.

AIternates—Rabbi S. S. Siegel, Fred I. Simon.

MARYLAND

Alternates — Rabbi Theo. H. Gordon, Tobias I. Goodman.

MASSACHUSETTS

Brookline

Delegate—Rabbi Joseph S. Shubow.

Dorchester

Delegate—Elihu D. Stone.

Alternate—Dr. Frances Burnce.

Haverhill

Delegate—Eli Rosenbard.

Holyoke

Delegates—Benjamin F. Evarts, William Hertzmark.

Alternates—David Judelson, Harry Berman.

No. Adams

Delegate—Samuel Richton.

Roxbury

Delegate—Moses Caplan.

Alternate—Julius Meyer.

MICHIGAN

Detroit

Delegate—Maurice Zackheim.

Flint

Delegate—Rabbi S. Z. Fineberg.

MINNESOTA

St. Paul

Delegate—Rabbi H. M. Cohen.

NEBRASKA

Omaha

Delegate—Julius Bisno.

NEW JERSEY

Jersey City

Delegate—A. J. Goldstein.

Newark

Delegate—Rabbi Julius Silberfeld.

Alternates—Rabbi Leon S. Lang, Miss Sarah Kussy, Mordecai L. Lipis, David Roskein.

Woodbine

Delegate—Dr. Ida Monosson.

NEW YORK

Hudson

Delegate—Samuel Kline.

Alternate—Rabbi Maurice Bloom.

Mt. Vernon

Delegates—Harold G. Jaffer, Rabbi Max Maccaby.

Alternates—Nathan M. Goldschlag, Harry Wilk.

Peekskill

Delegate—Noah Rosenthal.

Alternate—David Slutzky.

NEW YORK CITY

Downtown

Delegates—Jacob Fishman, Jacob Rand.

District No. 10

Delegates—Samuel Berman, Morris ###.

Delegates—Rabbi Max Schenk, Rabbi I. ###District No. 13

Delegates—Israel Maltin, Dr. Leon R. Levinso# Moses Rubinson.

Alternates—Rabbi Silverstone, Mrs. Schor, Mr. Rubinson, Hadassah Gilady.

District No. 15

Delegates—#dore A. Hassin.

Alternates—Morris W. Rosen, Jacob Goldberg, Sa# Linnick.

District No. 24

Delegates—Dr### Nathan D. Balber, Feibus Kobak.

District No. 25

Delegate—Ben ### Waldman.

District No. 33

Alternate—Jonath# Schneider.

Fed, of Hu###rian Zionists.

Alternate—Bernar##cher#.

Ma#Delegates—Isaac ### Milton Selig, Israel Berman. Samue# Miller, Harold Prensky, Hyman Mag### Kisch.

Theodor Her###ocietyDelegate—Dr. S. Schw###cher.

OHIO

Cleveland

Delegates—Isaac Carme# A. H. Friedland, George Klein, Max Kohrman, Ezra Z. Shapiro.

Alternates — Nathan Brilliant, Harry Epstein, Mrs. Henry Frankel, Mrs. Michael Gallin, Alfred Sachs, Harry Weintraub.

Columbus

Alternate—Roy J. Stone.

PENNSYLVANIA

Johnstown

Delegate—Rabbi Ralph Simon.

Alternate—Rabbi Abram Granowitz.

Pittsburgh

Delegates—Rabbi B. A. Lichter, Dr. M. B. Lichtenstein. Nathan Savage, Oscar Robins, S. Mallin, H. M. Caplan, I. A. Swiss.

Alternates—A. R. Kletz, Max Azen, S. M. Gresser, Flora Snyder, Mrs. Baer Horvitz, I. A. Wasser.

Scranton

Delegate—A. B. Cohen.

Sharon-Farrell

Delegate—Rabbi A. Shapiro.

TENNESSEE

Nashville

Delegates — I. Komisar, Rabbi S. B. Yampol.

TEXAS

Texas Region

Delegate—Morris Margulies.

VIRGINIA

Norfolk

Delegate—D. Friedman.

Alternates—Louis Kaplan, M. A. Glasser.

WISCONSIN

Milwaukee

Delegates—Rabbi Phillip Kleinman, Herman D. Schwartz.

ORDER SONS OF ZION

Paterson Zion Camp No. 6

Delegate—Saul Mann.

Goldfaden Camp No. 9

Delegate—Louis Rimsky.

Braila Camp No. 29

Delegate—Heinrich Abramowitz.

Norfolk Camp No. 65

Delegates—Rabbi M. L. Blair, Henry J. Giser.

Portland Degel Zion Camp No. 77

Delegate—Dr. Morton J. Robbins.

Kurlander Camp No. 117

Delegate—Herman Quittman.

Klausner Camp No. 118

Delegates—Dr. Harold J. Levini, David Podolsky, Samuel M. Stackgold.

Order Sons of Zion

Delegates—Dr. Solomon Neumann, Benjamin Fein, I. Kronstein.

HADASSAH DELEGATES

Delegates—Mrs. Abraham Freeman, Albany, N. Y.; Mrs. Sidney Wiseman, Washington, D. C.; Mrs. Robert Szold, Pelham, N. Y.: Mrs. Herman Shulman, New York City; Mrs. Benjamin Gross, Jersey City, N. J.: Mrs. Frank Rubenstein, Pittsburgh, Pa.; Mrs. Henry Goldberger, New Kensington, Pa.; Mrs. A. M. Heller, Brooklyn, N. Y.: Mrs. Abraham Swire, Albany, N. Y.; Mrs. B. Charm, Poughkeepsie, N. Y.; Mrs. David Kessel, Cincinnati, Ohio; Mrs. B. W. Abramson, Columbus, Ohio; Mrs. Harry Frankel, Cincinnati, Ohio; Mrs. Rose I. Bender, Philadelphia, Pa.

INVITED ORGANIZATIONS WITH VOTING RIGHTS

Histadruth Ivrith

Delegates — Boris Margolin, Menachem Ribalow, Abraham Spicehandler.

Jewish National Fund

Delegates—Dr. Israel Goldstein, Samuel Fishman, I. H. Rubin.

Junior Hadassah

Delegates — Miss Rose Kornblatt, Miss Pauline Englander, Miss Alice Bernstein.

Alternates — Miss Ella Friedman, Miss Rae Shapiro.

Masada

Delegates — Myron Stanford, Norman Polansky, Joseph Meranz.

NON-VOTING RIGHTS

American Jewish Congress

Dr. Stephen S. Wise, Bernard S. Deutsch, Nathan D. Perlman.

American Palestine Jewish Legion

Dr. Jacob M. Ravid, Oscar I. Kahn, Herbert Berman, Jacob Goodman.

Federation of Palestine Jews

Rabbi M. Shapiro, Rabbi Uri Felshin, Rabbi I. L. Moinester.

Hashomer Hatzair Org. of America

Moses Formansky, Dov Raisin, Jeremiah Chagi.

Rabbinical Assembly of Jewish Theo. Sem.

Rabbi Max W. Farber, Rabbi Milton Steinberg.

Union of Orthodox Jewish Congregations

William Weiss, Esq., Manning H. Bleich, Samuel Grundwerg.

United Rumanian Jews of America

Leo Wolfson, Abraham Falick, Herman Speier.

United Synagogue of America

Rabbi Mortimer J. Cohen, William I. Segal, Rabbi B. R. Weilerstein.

United Synagogue of America—Women’s League

Mrs. Joseph B. Perskie, Mrs. Isidor Newman, Mrs. William M. Heller.

Young People’s League—United Synagogue of America

Irwin I. Hyman, Jules Backman, Bernard S. Karmatz.

“All the news concerning Jews” is faithfully and promptly reported in the Jewish Daily Bulletin — the only Jewish ### newspaper printed in English.

NEXT STORY