Bulletin Calendar of Events

Saturday, May 26

Women’s American Ort, annual luncheon: The Samovar, 142 West Forty-ninth street: 1 p. m.

Brooklyn Council of the Young People’s League of the United Synagogues of America, spring dance: 667 Eastern Parkway; evening.

Leaders’ Council of the Institutional Synagogue, dance; 37-43 West 116th street; evening.

Pelham Parkway Jewish Center, dance; U. S. S. Illinois, foot of Seventy-ninth street and North River; 8:30 p. m.

Infants’ Home of Brooklyn, opening of annual bazaar; 1358 Fifty-sixth street; evening.

Sisterhood of the Congregation Beth Israel, St. Albans, entertainment and dance; Jamaica Jewish Center, 150-91 Eighty-seventh road, Jamaica, L. I.; evening.

Jewish National Fund, rally; speaker, Dr. Israel Goldstein: play, “The Eternal Bond;” songs, Hazomir Choral Society; Stuyvesant High School, 345 East Fifteenth street, evening.

Sisterhood of the Jacob H. Schiff Center, strawberry festival; 2510-2520 Valentine avenue, Bronx; 8:30 p. m.

Young America Institute. lecture, John F. Forest, “Showboat;” motion picture; 163 West Fifty-seventh street; 8:30 p. m.

Sunday, May 27

Brooklyn Division of the Jewish Education Association, anniversary dinner; speakers: Judge Nathan Sweedler, Mrs. Julia Hamburger, Bernard Semel; St. George Hotel, 51 Clark street, Brooklyn; evening.

Anti-Nazi Minute Men, parade and memorial services; speakers; Senator Royal S. Copeland, Bernard S. Deutsch, James W. Gerard; starts Temple Emanu-El, 1 East Sixty-fifth street; 10:30 a. m.

Brooklyn Section of the Young People’s League of the United Synagogue, convention: Brooklyn Jewish Center, 667 Eastern Parkway; 3 p. m.

Brooklyn Federation of Jewish Charities, children’s review by “Littman’s Little Artists;” Union Temple, 17 Eastern Parkway; 2 p. m.

Radio program of Jewish traditional poetry and music; reading, Samuel A. DeWitt, “Poet in an East Side Hebrew School:” lecture, A. M. Sullivan, “Gebirol and Halevy;” Station WOR; 12:30 p. m.

West End Synagogue, closing exercises of the religious school; 160 West Eighty-second street; 10 a. m.

Young Israel, boat ride; S. S. Cygnus, Pier A North River; 9 a. m.

Society for the Advancement of Literature and Art, discussion; Walter Bodin, Burnet Hershey, “Life and Love Among the Midgets;” 88 South Seventh avenue; 9 p. m.

West End Synagogue, cabaret night; London Terrace, 435 West Twenty-third street; 7 p. m.

Jewish Fellowship, third anniversary dinner-dance; Jewish Theological Seminary, Broadway and 122nd street; evening.

Junior Society of Temple Israel, play; “The Family Upstairs;” 210 West Ninety-first street; 8:15 p. m.

Jewish Club, testimonial concert honoring Pinchos Jassinowsky; 23 West Seventy-third street; 9 p. m.

American Legion of New York County, annual memorial services; speaker, Rabbi William F. Rosenblum; Temple Israel, 210 West Ninety-first street; 4:15 p. m.

Hadassah Buds, spring festival; Flatbush Jewish Center, Church avenue and East Fifth street; afternoon.

Lecture, Rabbi Theodore F. Joseph, “The House of Rothschild;” Unity Democratic Club, 2459 Davidson avenue, Bronx; 4 p. m.

Lecture, John H. Margolies, “Resurrection,” Chalif’s, 165 West Fifty-seventh street; 8 p. m.

Young Women’s Hebrew Association, concert; “Y” symphonic orchestra; 31 West 110th street; 8:30 p. m.

Jewish Honor Legion, meeting, speaker, Fred Spinks, “Hitlerism and the Mission of the Jewish Honor Legion;” Central Jewish Institute, 125 East Eighty-fifth street; 8 p. m.

New York City Branch of the Women’s Division of the United Synagogue, Shabuoth lawn festival; Jewish Theological Seminary, Broadway and 122nd street; 3 p. m.

NEXT STORY