Bulletin Calendar of Events
Menu JTA Search

Bulletin Calendar of Events

Download PDF for this date

Tuesday, October 16

B’nai Jeshurun Sisterhood Harvest Luncheon, Community Center, 270 West Eighty-ninth street; 12:30 p. m. Address by Judge Anna Mosowitz Kross.

Broadcast from Palestine, cornerstone ceremonies from the New Hadassah-University Hospital in Jerusalem; NBC-WEAF network; 9:25 a. m. Speakers: Miss Henrietta Szold, Dr. Judah L. Magnes and J. Hawthorne Hall.

North Queens section of Ivriah, luncheon; Hotel Beacon, Broadway and Seventy-fourth street; 12:30 p. m.

Karl Kautsky celebration, broadcast from the Rand School of Social Science; Station WEVD; 10:00 p. m. Speakers: Abraham Cahan and Algernon Lee. Music by Jan Peerce and the Workmen’s Circle Chorus.

School of the Jewish Woman, 251 West 100th street; Rev. Dr. Aaron Rosmarin, “Jewish Customs and Ceremonies; 7:15 p. m.

New School for Social Research, 66 West Tweltfth street; “Mental Hygiene and Education.” Frankwood E. Williams, 4:30 p. m. “Nationalism,” Koppel S. Pinson, 8:20 p. m.; “American Prisons,” Joseph Fulling Fishman, 8:20 p. m.

Mailamm, luncheon meeting; Hotel Brewster. 21 West Eighty-sixth street; Mrs. Charles Zun#er will preside.

Torch Club. 85 Washington place; Debate: “Are the Jews a Superior Race?”; Morris Talpalar and E. Schleeter; 8:30 p. m.

Meeting of the West Bronx Women’s Division of the Non-Sectarian Anti-Nazi League; Ivriah Center, 2070 Grand avenue; evening.

Meeting of the Bronx Chapter of the Women’s Division of the American Jewish Congress; Mt. Eden Center, 1660 Morris avenue; 2:30 p. m. Speakers: Jacob Chaitkin, Mrs. Joseph M. Levine and Mrs. Edna Crane.

Founding Funders

The digitization of the JTA Archive would not have been possible without the generous support of the following donors:
  • The Gottesman Fund
  • Righteous Persons Foundation
  • Charles H. Revson Foundation
  • Elisa Spungen Bildner and Robert Bildner, in honor of Norma Spungen
  • George S. Blumenthal
  • Grace and Scott Offen Charitable Fund